Proč si pořídit trampolínu zrovna s ochrannou sítí
Síť tam není pro legraci
Stačí jeden špatný odraz, a je to – skákání na trampolíně je náročné nejen na svalovou práci, ale i na koordinaci pohybů. Do hry totiž vstupují fyzikální síly, které souvisí s pohybem tělesa, v tomto případě vašeho hmotného těla a jeho udanou rychlostí či hybností. Na první pohled může vypadat skákání např. u špičkového sportovce velmi jednoduše, ale stačí jen jeden chybný odraz a už letíte tam, kam jste původně vůbec nechtěli. Na Internetu naleznete některé zdokumentované pády z trampolíny bez ochranné sítě, vypadají sice komicky, ale pro samotného aktéra to obvykle legrační není.
Nejste plně soustředěni – k pádům mimo odrazovou plochu dochází zejména tehdy, nejste li stoprocentně koncentrováni na svou činnost. Stačí drobné rozptýlení či úlek, např. na vás někdo hlasitě zavolá, zazvoní vám mobil, odložený opodál, proběhne kolem pes, proletí nadzvukové letadlo a mnoho podobných situací může vyvolat váš úlek a nečekaný pád. Je-li tam síť na trampolínu, pak se nic nestane, pouze se od ní odrazíte zpět na odrazovou plochu.
Jistota je jistota – i kdybyste skákali naprosto bezchybně, máte u zabezpečovacích prvků jakousi jistotu, že vás nezklamou, kdyby se vám to náhodou nepovedlo. Totéž se vztahuje i na ochranný kryt obvodových pružin, protože dopad mezi ně vám může přivodit těžký úraz v podobě zlomeniny nártu, lýtka, kůstek chodidla či prstů, anebo dojde k velmi bolestivému vymknutí kotníku či natažení vazů.
Skáčete v obuvi nebo v ponožkách – příliš tuhá obuv, anebo s podkluzující podrážkou může vést k neočekávaným dopadům mimo odrazovou plochu. Stává se to i s ponožkami či silonovými punčochami, proto odložte obuv a svlékněte ponožky a využívejte trampolínu raději naboso. Bosá chodidla navíc mnohem lépe reagují při dopadu na vzniklou situaci a bude se vám lépe koordinovat pohyb.