Na trhu je v současné době přebytek likvidity a banky doslova bojují o každého nového klienta. Na druhou stranu ale stále přibývá počet zamítnutých žádostí. Co je příčinou? Může za to zákon o spotřebitelském úvěru, který s určitou pravidelnosti aktualizuje Česká národní banka. Poslední novely se tento zákon dočkal v dubnu 2020 jako reakci na nařízení vlády. Pandemie koronaviru sice do značné míry podmínky na nějaký čas přeci jenom zmírnila, ale i tak může být těžké v složitě nastavených podmínkách obstát. Co tedy musí žadatel splnit, aby měl největší šanci tížený úvěr získat?
Pracovní smlouva
Aby bylo možné úvěr splácet, je zapotřebí pravidelný měsíční příjem. Výše příjmů musí být doložena pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Do celkových příjmů se mohou však započítávat i příjmy ze samostatně výdělečné činnosti nebo z pronájmu nemovitosti. V případě, kdy je žadatel zaměstnán pouze na dobu určitou, je zapotřebí úvěr splatit ještě před vypršením platnosti pracovní smlouvy. A jak je to v případě zkušební nebo výpovědní lhůty? V takovém případě žadatel odejde s banky s nepořízenou, neboť pro ní představuje příliš vysoké riziko.
Registr dlužníků
Jeden z nejčastějších důvodů, který vede banku k zamítnutí žádosti je negativní záznam v registru dlužníků. Je to vcelku jednoduché, naše platební morálka je pravidelně zaznamenávána v registrech dlužníků. Za včasné placení svých pohledávek získáváme plusové body, které se nám při žádosti o úvěr mohou hodit. Pokud však své závazky nesplácíme včas nebo vůbec, negativní záznamy nám následně mohou velmi zkomplikovat život.
Nebankovní společnosti jsou však v tomto ohledu o poznání benevolentnější a nabízí spotřebitelské úvěry nebo třeba americkou hypotéku bez registru i těm žadatelům, kteří v bance kvůli negativnímu záznamu v registru neuspěli.