Nepijte před jízdou alkohol
Kdo z nás se někdy nezúčastnil bujarého večírku nebo oslavy. Na tom samozřejmě není nic trestuhodného, jen bychom si měli uvědomit v jakém časovém horizontu, od požití poslední sklenky alkoholu, se chystáme řídit. Možná vás napadne, že stačí, pokud se před cestou dostatečně vyspíte, najíte nebo se osvěžíte kávou.
Nenechte se mýlit, právě takhle to nefunguje.
Můžete se sice cítit odpočati a v pořádku, ale buďte si jisti, že zbytkový alkohol v krvi člověka ještě nějaký čas přetrvává.
Zbytkový alkohol je ošemetnou záležitostí. I nepatrná přítomnost alkoholu v naší krvi, může způsobit zpomalení reakcí, rozhodování a vyhodnocení situací. Je tedy nasnadě, že riziko zavinění dopravní nehody je větší.
Za jak dlouho vyprchá zbytkový alkohol?
Vyprchání zbytkového alkoholu záleží na mnoha faktorech. Muži, na rozdíl od žen, mají mnohem lepší odbouratelnost alkoholu. Dalším důležitým faktorem je váš okamžitý zdravotní stav, hmotnost, stres a rychlost s jakou jste alkohol požili.
Jak zjistit zbytkový alkohol?
Než sednete po požití alkoholu za volant, měl byste si zjistit, jestli jste již schopni jízdy. Nejjednodušším způsobem je použití alkoholového testeru. Testery seženete od těch nejjednodušších a nejlevnějších až po ty nejdražší modely. Levnější modely nejsou tak přesné a spolehlivé. Měření je tedy opravdu velmi orientační. Pokud se chcete na změřené hodnoty spolehnout, měli byste nakupovat tester ve specializovaných prodejnách. Přesný alkohol tester by měl umět naměřit i nízké hodnoty alkoholu od 0.10 promile.
Zbytkový alkohol by vás mohl nepříjemně překvapit při náhodné dechové zkoušce, prováděné příslušníkem policie. Nejenže vás nejspíš čeká pokuta, ale můžete také přijít o řidičský průkaz a budete vystaveni správnímu řízení.
Dbejte tedy opatrnosti a než se pustíte do bujarého veselí, rozmyslete si, zda druhý den opravdu potřebujete usednout za volant.