Pomáhá nebo škodí?
V dobách minulých, kdy ještě mobilní telefon neexistoval, se žilo úplně jinak než dnes. Lidé se spolu nemohli spojit na dálku, tak jednoduše jako dnes. Komunikovali spolu prostřednictví poštovních holubů a dopisů. To si mnozí z nás, a zejména děti, nedokáží ani představit. Na odpověď jste pak mohli čekat i několik dní až měsíců, v závislosti na vzdálenosti a jiných okolnostech. Dnes jednoduše vezmeme telefon do ruky, vytočíme číslo a vše co potřebujeme vyřídit, je do několika minut hotové. Mobil je určitě v tomto případě dobrým pomocníkem.
S postupem času a vznikem internetu se na mobilním zařízení dalo připojit i k internetu. A jeho hlavní účel pomalu, ale jistě ustoupil do pozadí. Nesloužil už pouze k volání a psaní sms. S nástupem smartphonů a vývojem různých aplikací se stal nástrojem virtuálního světa. Sociální sítě a hry má stažené téměř každý z nás. Se smartphonem trávíme v podstatě každý den. Někteří jej používají méně jiní více jiní extrémně.
Od telefonu, a všeho co jeho používání přináší, bychom si měli alespoň jednou za čas odpočinout.
Dát si detox. Když už to nedokážeme přes den, měli bychom alespoň večer jeho používání vynechat. Záře, která z jeho obrazovky vychází navozuje našemu mozku pocit, že ještě není čas na spánek. Ten mu pak vydrží i když jej vypneme a chceme jít „na kutě“. Z dlouhodobého hlediska, každodenní používání telefonu před spánkem, může způsobovat prodlužování doby než usneme a s tím spojenou kvalitu spánku. Spánek je rozdělen do několika fází a při špatném spaní, nemusíme každou z nich projít. Následkem můžou být problémy s usínáním, nespavost, nekvalitní spánek nebo také bolesti hlavy, očí. To, že se naše tělo kvalitně nevyspí, může vést k dalším zdravotním problémům. Proto alespoň hodinku před spaním už telefon nepoužívejte, vypněte zvonění i vibrace, aby vás nic nerušilo.